Populární   |   Pro muže   |   Pro ženy   |   Stačí málo

Objímání půl zdraví a ještě mnohem víc

Autor: Loverotika
Fotografie:

Čas čtení: | Počet slov:

Dnes je Mezinárodní den objímání! Řádně ho oslavte – nejlépe nám lidem dělá až 12 objetí denně! Objímání je totiž zdravé po psychické i fyzické stránce. Tak se objímejte co nejvíc, každý den! A klidně o objetí svého muže nebo svou ženu mile a soustavně proste a žádejte, pokud to nemá přirozeně v repertoáru. Oba tím jen získáte. A objímejte se i se svými dětmi, kamarády, kamarádkami, sestrami, bratry, matkami, otci, s babičkami i s dědečky – objímejte se s blízkými lidmi, kdykoliv najdete sebemenší příležitost. A málem bych zapomněla na zvířata – jestli máte s nějakými zvířaty dobrý vztah, objímejte je taky!

Objímání je zdravé

Objímání je fakt šíleně zdravé. Pro tělo, duši, ducha, pro malé, staré nebo mladé. Jako prevence skoro všeho se ze zdravotního hlediska doporučovala Virginia Satir, „matka rodinné terapie„, nastřádat dávku minimálně 4, ale nejlépe 8 nebo i 12 objetí denně!  

Objímání patří mezi základní prvky umění milovat, konkrétně k lásce dotykové. Když si naplno uvědomíte jeho dalekosáhlé účinky, vyjeví se, jaké je to geniální gesto, které říká mnoho. A jak málo to vlastně používáme a využíváme. Objevuje se ve většině kultur, je to tedy v podstatě univerzální, mezinárodní, globální fenomén.

Potřebujeme 4 objetí denně, abychom přežili. Potřebujeme 8 objetí denně, abychom vydrželi. A 12 objetí potřebujeme, abychom rostli. Virginia Satir

Objímání je skoro všelék – má prokazatelné blahodárné zdravotní účinky: snižuje krevní tlak, snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu, zvyšuje hladinu oxytocinu, endorfinu a dalších příjemných hormonálních lahůdek. Je to výborný utišující, podpůrný a léčivý prostředek. Přirozeně působí proti depresím a úzkostem, harmonizuje nervový systém a během objímání se uvolňují svalové tenze a bloky.

Po psychické stránce dodává objímání pocit jistoty, sebejistoty a důvěry. Objímání posiluje společnou lásku i sebelásku. Je to nejlepší lék na pocity osamění a opuštěnosti. V neposlední řadě nás objímání v praxi učí, co znamená lásku dávat a přijímat.

Není nad pořádné obejmutí

S někým se obejmout je blaho. Když vám je ouvej, objetí vždycky pomůže. Když vám je dobře, radost to znásobí. Jestli chcete něco ve svém partnerském nebo v jakémkoliv jiném vztahu změnit k lepšímu a nevíte, čím začít, zkuste právě objímání.

Objímání pro malé, mladé i staré

Je dobře známo a vědecky ověřeno, že malé děti, které jsou v dětství objímány a fyzicky hýčkány, lépe prospívají, mají zdravou sebedůvěru a sebejistotu, daleko snáze zvládají stresové situace – a to i pak v dospělém věku. Je tedy důležité děti pořádně vymazlit, fyzicky jim dávat najevo lásku. Někdy slýchám takové ty rady „hlavně to mimino nerozmazli, pořád ho nenos, jen ho nech vybrečet…“. Nevím, jako matce mi instinkt velel jinak. Mazlením, pevným objetím a otevřenou náručí se nedá předávkovat. Jako rodiče nebo jiné pečující osoby tím dětem do života dáváme pořádný grunt. Je dokázané, že děti, které tento základ nemají, v dospělosti trpí nedostatkem sebedůvěry a sebelásky, a to se přenáší i do partnerských vztahů.

Tip: Pánové, chlapská náruč je k objímání jak stvořená. Nezapomínejte pravidelně, co nejčastěji, „přepadnout“ svou ženu ze zálohy a jen tak jí obejmout. Pořádné medvědí objetí. Nic tím nesledujte, zapomeňte na mlsné úmysly. A nebojte se jakékoliv ženské nálady, udělejte to, i když je evidentně naštvaná nebo zaražená. Jděte a pevně svou ženu obejměte. Beze slov.

Objímání potřebujeme všichni a celý život, ale nejsilnější účinky má kromě dětství ještě v jednom období – ve stáří. Staří lidé často trpí depresemi a úzkostmi ze samoty, cítí se opuštění, osamocení. Každý jsme na svůj vlastní život sám, ve stáří se vám tento fakt ukazuje dost nemilosrdně. Objetí je o to více blahodárné. Posiluje, hmatatelně dá pocítit, že na nějaké úrovni tak úplně kůl v plotě nejsme.

Objetím ke smíření

Objímání jako efektivní metodu řešení konfliktů rozpracovala známá psycholožka Jiřina Prekopová, nazvala to metoda pevného objetí. V situacích, kdy máme zatemněno vztekem a zlostí, se dá v pevném objetí dojít ke smíření. Navrhovala to jako formu terapie a řešení konfliktů nejen ve vztahu rodič – dítě, ale i ve vztazích partnerských a zmiňovala i potřebu „dovymazlení“ v dospělosti, pokud to v dětství možné nebylo. Jestli váš muž nebo žena měl po stránce dotykové a emocionální „studený odchov“, cílené partnerské domazlování formou objímání mu může pomoci alespoň částečně deficit vyrovnat. Prokazujete si tím navzájem velkou službu. I když na chvíli tak trochu sklouznete do role rodiče, nevadí to – nesmí se z toho samozřejmě stát pohodlný zvyk.

Flickr_PD_Umeni_milovat

Jeden důležitý apel pro rodiče: Objímejte se před svými dětmi. Je to pro ně dobrá inspirace, ta nejlepší lekce umění milovat. Příklady táhnou. K lásce patří i konflikty, hádky, spory, ale je strašně důležité, jak to celé vždycky dopadne. Snažte si věci vyjasnit a pokud to v danou chvíli není možné, tak alespoň respektovat navzájem svá odlišná stanoviska. Dejte si pak třeba právě objetím najevo, že konflikt je překonán nebo alespoň nastává klid zbraní. Láskyplný time out započatý objetím není žádná slabost, naopak, získáte čas a nadhled.

Úplně nejkrásnější je objímat se z radosti, z lásky. Nebo z vášně. Z vděčnosti bych to naordinovala všem skoro jako povinnost – jako základní projev, že jsme se spolu ve zdraví a v lásce zase sešli. A když ne objetí, tak aspoň pusa nebo pohlazení!

1 komentář

  1. Krásně napsáno..od malinka byl „objímající“ kontakt v celé rodině.. určitě potvrzují to, co píšete..nejen objetí, ale i dotek, kontakt očima, úsměv jsou mocné „zbraně“..děkuji za článek, na který mě odkázal jeden příjemný muž..

Přidat komentář

Nejčtenější

Nejčtenější

Doporučené

Doporučené

Pin It on Pinterest

Share This