Jak poděkovat a dát tak miláčkovi najevo pořádné uznání a obdiv? A proč vlastně? Poděkování, chválení a oceňování pozitivních vlastností či skutků je na seznamu péče o lásku v dlouhodobém vztahu top. Ruku na srdce, po obdivu a uznání toužíme úplně všichni. Podle výzkumů dr. Gottmana je to pro výživu lásky a vzájemného respektu hodně důležité. Lidskou potřebu uznání zdůrazňoval také Eric Berne ve své transakční analýze (mimo jiné autor slavného výroku „Nedostatkem pohlazení vysychá mícha.“.)
Je to prostě mimořádně milé a vědecky podložené – proto děkujte a chvalte, a když už to děláte, dělejte to pořádně.
Jak (správně) poděkovat
A teď jak poděkovat co nejlépe. Možná vám to bude znít divně, ale není dík jako dík. Pojďme si dát lekci „Jak poděkovat pro pokročilé“. Jaký způsob děkování je ten „nejsprávnější“?
Samozřejmě, že můžete říct druhému jen „díky“ (a třeba se k tomu ještě aspoň usmát) a je to lepší než nic. Ovšem úplně nejlepší z hlediska celkového efektu je PODĚKOVAT ZA KONKRÉTNÍ VĚC.
Co nejčastěji se snažte ten svůj „dík“ trochu rozkošatět, pořádně ho naservírujte, se vším všudy. Za co přesně druhému děkujete???
„Díky, brouku, že jsi z balkonu uklidil to smetí po vichřici.“
„Díky, jsi hodná, že jsi zařídila tu opravu, bylo by to pro mě komplikované.“
„Jé, díky, že jsi mi vyprala tu bundu od bláta, akorát jsem si říkal, že by se mi teď hodila.. .“
„Díky moc, že jsi pro děti zajel, dorazila bych bůhví kdy.“
„Díky za ten výborný oběd, ten se ti fakt povedl!“
……
Jak poděkovat a zabít víc much jednou ranou
Když blíže specifikujete, za co jste vděční, připomínáte kromě základního vděku svému parťákovi, že pro vás je jeho nebo její pomoc velmi užitečná a že vás jeho nebo její vynaložená aktivita potěšila. Je prostě příjemné, když vás za odvedenou práci někdo pochválí. To je přesně to pomyslné duševní pohlazení – uznání (a jak bylo řečeno hned v úvodu, to my lidi potřebujeme jak prase drbání).
Uznání a pochvala je mimo jiné i nejlepší způsob motivace. Jestli chcete docílit změny celkové atmosféry ve vztahu, zakažte si průpovídky typu: „Ty mi nikdy pořádně nepomůžeš. / Zase jsem na všechno sama.“ To je jed. Děkujte a chvalte i za drobnosti. Když druhý udělá něco dobře, pohlaďte ho jasně specifikovaným, konkrétním díkem. Zapíše si to tak za uši, to vám garantuji, Vytváříte tím síť možností, jak vám druhý může udělat radost (a obráceně).
To je totiž i zlatý princip nejefektivnějšího koučování – a funguje zaručeně na všechny, i děti, příbuzné, kolegy v práci apod.
Vděční lovci dobra
A navíc, když si naordinujete, že budete své díky častěji vyjadřovat podrobněji, ne jen obecně, povede vás to i k větší všímavosti. Budete citlivější na pozitivní vlastnosti druhých a dobré skutky všedních dnů. Jak říká Marek Herman, stanete se „lovcem dobra“. A lovců dobra, přátelé, těch není nikdy dost!
Vyzkoušejte to. Začněte doma a pokračujte s pokusy i jinde. Děkujte a chvalte konkrétně. Uvidíte sami, co to udělá.
0 komentářů