Tajemství spokojeného a šťastného života podle Harvardu? LÁSKA!

Autor: Loverotika
Fotografie:

Čas čtení: | Počet slov:

Láska a vztahy - podle studie Harvardu nejdůležitější pro spokojensot a zdraví

Láska vědecky: studie z Harvardu sbírá data téměř 80 let a zkoumá určující faktory spokojeného stárnutí – nejdůležitější jsou láskyplné vztahy! Upřímně – překvapí tento závěr vlastně někoho?

Ale máme to černé na bílém, ověřeno, potvrzeno, a to je skvělé. Kvalitní láskyplné vztahy jsou nejdůležitější faktor prožití spokojeného a šťastného života. Naučit se dobře milovat je tedy nejen nadmíru bohulibý, ale taktéž sobecky velmi užitečný cíl.

Studie Harvard Study of Adult Development (Studie vývoje v dospělosti), nebo také Grant & Glueck Study, je veledílo, které trvá již více než 75 let a byl sledován úctyhodný vzorek 724 mužů. Sledováním se míní pravidelné dotazování a lékařské vyšetření, které bylo později doplněno o MRI snímky mozku. Žádná jiná takto podrobná studie se tolika let „nedožila“. Studie pokračuje dále a v etapě Second Generation Study se soustředila na děti původních účastníků.

Od konce 30. let 20. století sledovali profesoři z Harvardu velmi bedlivě 2 naprosto rozdílné skupiny mužů: nadějné studenty z Harvardu, jejichž dětství bylo zalité sluncem a dospělé vyhlídky přímo ukázkové, a mladé muže z chudých bostonských čtvrtí, přičemž většina z nich byla v té době „napravenými“ delikventy a pocházela z problémových a znevýhodněných rodin. Dnes je zúčastněným 80 nebo 90 let.    

„Jaká ponaučení si z těch desítek tisíc stran informací, které jsme nashromáždili, můžeme vzít? Netýkají se peněz, slávy ani tvrdé práce, které mladí lidé považují za určující faktory dobrého života. Poselství této studie je jasné: Dobré vztahy nás udržují šťastnější a zdravější. Tečka.“ Robert Waldinger, Harvardská univerzita

V rámci studie se tým setkal s různými životními osudy. V dospělosti se s těchto mužů stali právníci i dělníci, doktoři, pokrývači, řemeslníci, podnikatelé. Jeden z účastníků se dokonce stal prezidentem USA – John F. Kennedy. Někteří se úspěšně i neúspěšně potýkali s alkoholem, trpěli fyzickými i psychickými nemocemi, objevily se mimořádné kariérní vzestupy i pády.

Navzdory této pestrosti je výsledek poměrně jasný. Profesor Robert Waldinger, který je v současné době již čtvrtým vedoucím týmu této rozsáhlé studie, prezentoval závěry v pořadu internetové televize TEDx:

Překlad cca od 7 minuty videa:

„Jaká ponaučení si z těch desítek tisíc stran informací, které jsme nashromáždili, můžeme vzít? Netýkají se peněz, slávy ani tvrdé práce, které mladí lidé považují za určující faktory dobrého života. Poselství této studie, která trvá dnes už 77 let je jasné: Dobré vztahy nás udržují šťastnější a zdravější. Tečka.

Pozitivní vliv lásky v životě – 3 pravdy

„Tato studie nám dala o vztazích 3 důležité lekce.

1. Sociální vztahy jsou pro nás opravdu dobré. Osamělost lidi zabíjí.

Lidé, kteří mají bohatší síť sociálních vztahů (rodina, přátelé, komunita), jsou šťastnější, zdravější a žijí déle. Životní zkušenost osamělosti je pro člověka jako jed. Lidé, kteří žijí ve větší izolaci od ostatních, aniž by si to přáli, jsou již od nižšího středního věku náchylnější k nemocem, dříve u nich dochází k degeneraci mozkových funkcí a dožívají se nižšího věku

2. Není důležitý počet blízkých lidí a přátel, tedy kvantita sociálních vztahů, ale kvalita.

Život v dobrém láskyplném vztahu nás chrání. Když jsme se ohlíželi v životě účastníků studie nazpět do jejich 50.let, vůbec nezáleželo na tom, jaké měli nebo neměli hodnoty cholesterolu například. Důležité bylo, jak se cítili spokojení ve vztazích. Ti, co byli ve svých 50. letech spokojeni, patřili v 80 k nejzdravějším. Pozitivní vliv vztahů tlumí všechny negativní rysy stárnutí. Navzdory fyzickým bolestem a nepříjemnostem se lidé cítí šťastní.

Život v dlouhodobém konfliktu naopak negativně ovlivňuje zdraví člověka. Například vysoce konfliktní manželství mají velmi významný negatovní vliv na zdraví, daleko horší než následky rozvodu.

3. Dobré vztahy chrání jak fyzické zdraví, tak mentální.

Pokud žijí lidé ve věku 80 let a více v pevném vztahu a mají někoho, na koho se mohou spolehnout, udržují si mimo jiné i lepší mentální kondici, mají lepší paměť.

Přitom se ukázalo, že v dobrých vztazích vůbec nemusí jít pořád všechno hladce. Páry osmdesátníků se hašteří dennodenně  – nejdůležitější je ale jistota, že se na druhého mohou spolehnout. Drobné hádky a nespory hezké vzpomínky nijak neovlivňují.

Výsledek studie, že dobré vztahy pozitivně ovlivňují zdraví člověka, není nic nového pod sluncem – to je vlastně moudro staré jako lidstvo samo. Přesně to nám radí babičky nebo faráři v kostele. Jak je tedy možné, že je tak těžké to dokázat?

Neúčinné recepty na štěstí

Vezměme si například bohatství, které je pro tolik lidí zdánlivě tak důležité. S jistotou víme, že jakmile uspokojíte všechny své základní materiální potřeby, na množství peněz a majetku už potom tolik nezáleží. Jestli vyděláváte 75 tisíc dolarů nebo 75 milionů, ovlivní vaše zdraví jen velmi málo, jestli vůbec. Sláva – další recept na štěstí, který nám cpou dnes a denně média, je spojená se ztrátou soukromí a ovlivňuje zdraví negativně. Ani díky slávě není tedy skoro nikdo šťastnější. A jsou lidé šťastnější, když víc a víc pracují? No, ještě nikdo si na smrtelné posteli nepostesknul, že v kanceláři netrávil víc času…

Kdyby se člověk všeho v životě nasytil, lásky se nenasytí. Božena Němcová

Proč je tak těžké mít dobré vztahy a tak lehké to ignorovat? Jsme lidé. Máme rádi rychlá řešení, chceme vše jednoduše. Vztahy jsou ale komplikované a práce na vztazích v rodině nebo s kolegy v práci není ani sexy, ani vám nepřinese slávu. A navíc je to na celý život, nikdy to nekončí.

Účastníci naší studie si za mlada mysleli to samé, co dnešní mladí lidé. Ale během těch skoro 80 let se ukázalo, že nejvíc se v životě dařilo těm, kteří se mohli opřít o své blízké, o vztahy s lidmi.

A jestli se ptáte, jak na to, tak těch možností je nekonečně mnoho. Začít můžete ale třeba tím, že čas strávený před obrazovkou budete co nejvíc nahrazovat časem stráveným s lidmi. Nebo začnete v partnerském vztahu podnikat společně něco nového – začnete chodit na procházky, na rande jako za mlada…

…Kdybyste náhodou nevěděli, jste na Umění milovat.cz velmi správně. Tady si každý najde pro lásku to své. Jakou lásku si uděláte, takovou ji máte. A někdy stačí fakt málo!

Více informací o uvedené studii (v angličtině): www.adultdevelopmentstudy.org

0 komentářů

Přidat komentář

Nejčtenější

Nejčtenější

Doporučené

Doporučené

Pin It on Pinterest

Share This