Rozmohl se nám tady takový nešvar… A kéž by to bylo ono pověstné p…t!
Mám ale na mysli nástrahy moderní techniky. Čumění do mobilu, počítače nebo jiných obrazovek. Pocit, že musím na všechno reagovat hned. Obsese mít o všem přehled. Až příliš časté bezmyšlenkovité, nepozorné spolubytí s milovanou osobou.
Samozřejmě neříkám, že digitální technologie a elektronika je zlo. To rozhodně není. Žijeme v hodně zajímavé době. Moderní technologie jsou strašně praktické. A koneckonců, lze je využít i k vzájemnému spojení, propojení i přenosu láskyplných informací. Akorát všeho moc škodí, no…
Odkládám mobil, vypínám počítač a jsem tvůj / tvoje
Nutkání být pořád na příjmu pro všechny ostatní kromě živých bytostí, které jsou vedle fyzicky přítomné, je špatně. V dnešní době můžete svou lásku k partnerovi nebo dětem nebo přátelům projevit velmi snadno – stačí vzhlédnout od mobilu, když se na vás s něčím obrátí. Navázat oční kontakt, usmát se, odpovědět nebo něco poznamenat (a vědět co říkáte a na co reagujete). Jestli to chcete s větší pompou, tak si mobil úplně vypněte, např. když společně sedíte u večeře!
Při našem šestiletém sledování novomanželů jsme zjistili, že partneři, kterým manželství později vydrželo, reagovali v Laobratoři lásky na výzvy od partnera vstřícně průměrně v 86% případů, zatímco partneři, kteří se později rozvedli, jen ve 33%. Je příznačné, že hádky mezi partnery v obou skupinách se většinou netýkaly nějakých konkrétních témat jako peníze nebo sex – způsobovaly je nevyslyšené výzvy k citovému propojení.“ John Gottman
Láska a správné nastavení priorit
Jasně, jasně, všichni na mobilech samozřejmě hlavně pracujeme, hlídáme důležité emaily, jsme k ruce nadřízeným, nechceme si nechat utéct zajímavou zakázku… Přesto všechno a možná právě proto. Je to prostě otázka priorit.
Láska a pozornost, to je oč tu běží. Buďte vždy přednostně na příjmu svému partnerovi v lásce.
Natrénujte si to třeba o víkendu:
- Vyhlaste jasně daný čas bez veškeré elektroniky. Jsou situace, kdy se mobily vypínají nebo se sledují jen ve skutečně výjimečných případech, když jde o život – např. rande, společné jídlo, rozhovor o důležitých záležitostech apod. – předem si nějaké takové pravidelné situace stanovte a dodržujte to. Chcete to po dětech, tak jděte příkladem.
- Dávejte své lásce přednost, kdykoliv to jde – zkuste nepropásnout příležitosti, kdy vám druhý hází udičku ke sblížení, je vstřícný. Může to být samozřejmě i úplná blbost. Někdy se chceme jen s něčím podělit, krátký postřeh a za chvíli je to fuč. Minutka vyrušení vás nezabije a společnou lásku to posílí. A jestli fakt něco důležitého máte, můžete mile říct: „Ano, promiň, teď tady jen něco vyřídím a za minutu tě poslouchám.“ (Ne, není to taktika jak se z toho vyvlíknout, dodržte to!).
- Dejte svému partnerovi co nejčastěji pocítit: „Teď jsem tu pro tebe.“ Když se na vás obrací s něčím důležitým, má starosti nebo se mu stalo něco nepříjemného, pak není nic důležitějšího, než dát parťákovi najevo, že jste připraveni ho podpořit. Nepřijmout hovor, když se vám druhý svěřuje, je někdy větší projev lásky, než dovolená v Karibiku!
- Nefoťte všechno.Mějte také společné zážitky, které nemáte na fotkách jak ze žurnálu, ale budete si je oba nosit „jen“ v srdci.
Workoholici, na pár extrémních slovíček…
Pro všechny workoholiky bych tu měla jedno nadmíru zajímavé vyznání od člověka, pro kterého byl byznys a svět nejmodernějších technologií denní chleba a asi i dlouho smysl života. Tak si to přečtěte. Někdo to holt potřebuje dohnat trochu do extrému, aby si uvědomil, co je v životě fakt důležité. Snad na to přijdete dřív, než Steve Jobs na smrtelné posteli. Možná, že až se na vás příště obrátí vaše žena a hodí vám vstřícnou udičku, tak se na ní usmějete a od toho proklatého mobilu vzhlédnete…
„Došel jsem až na vrchol úspěchu ve světě byznysu. V očích druhých je můj život nejspíš ztělesněním úspěchu. Nicméně mimo práci mám jen málo radosti. Na konci je bohatství jen aspektem života, kterému jsem přivykl. Když teď ležím na nemocniční posteli a promítám si celý svůj život, uvědomil jsem si, že všechno to uznání a bohatství, na kterém jsem si tolik zakládal, zbledlo a ztratilo význam tváří v tvář blížící se smrti.
Ve tmě se dívám na zelená světla strojů, které mě udržují při životě a slyším jejich mechanické bzučení. Cítím jak se blíží dech boha smrti. Teď už vím, že když nakumulujeme dostatečné bohatství, aby nám vydrželo po zbytek života, měli bychom usilovat i o něco dalšího, co s bohatstvím nesouvisí. Mělo by to být něco mnohem důležitějšího: možná vztahy, nebo umění, snad sen z mládí…Bezuzdné následování bohatství nás promění v pokřivené bytosti, jako jsem já. Bůh nám dal smysly a možnost cítit lásku v srdci každého, ne iluzi, kterou přináší bohatství.
Mohu si odnést jen vzpomínky vysrážené láskou.
To je skutečné bohatství, které vás bude následovat, doprovázet a dodávat vám světlo a sílu k tomu jít dál. Láska může cestovat tisíce mil. Život nemá žádné omezení. Jděte tam, kam chcete jít. Dosáhněte výšin, kterých chcete dosáhnout. Je to všechno ve vašem srdci a ve vašich rukou.
Jaká postel je nejdražší na světě? Nemocniční postel. Můžete zaměstnat někoho, kdo bude řídit vaše auto, někoho kdo pro vás bude vydělávat peníze, ale nikdy nemůžete najmout někoho, kdo by za vás nesl vaši nemoc. Ztracené materiální věci lze nalézt. Ale je tu jedna věc, která nemůže být nikdy nalezena v případě ztráty – život. Když jede člověk na operační sál, uvědomí se, že existuje jedna kniha, kterou má ještě dočíst – Kniha zdravého života.
Bez ohledu na stadium života v němž se nacházíte, budete každý jednou čelit dnu, kdy se opona zatáhne.
Ochraňujte lásku k vaší rodině, lásku k svému partnerovi, lásku vůči svým přátelům. Mějte sami sebe rádi a s láskou opatrujte ostatní.“
Steve Jobs
Jak jste na tom s tím elektronickým rozptylováním?
Vadí vám? Je to doma vaše téma? Gottman Institut sestavil stručný kvíz, podle kterého snadno zjistíte, jestli se pozornost věnovaná mobilu a dalším digitálním pomocníkům nevymkla kontrole a nebude váš láskyplný vztah ohrožovat.
0 komentářů