Pro muže   |   Pro ženy   |   Rozkoše a slasti

Orgasmus jako elixír mládí i všelék na moderní neduhy

Autor: Loverotika
Fotografie: WikiArt.org, Unsplash.com

Čas čtení: | Počet slov:

Corregio - Venus, Satyr and Cupid detail

Dnes je Mezinárodní den ženského orgasmu. Ženský nebo mužský, orgasmus je další důkaz, že lidské tělo je zázrak! Je tak důmyslně vybaveno k prožívání potěšení a slasti, že je to skutečně obdivuhodné. A tyto slastné sexuální prožitky mají navíc pozitivní účinky na zdraví a celkový stav pohody a dobrého bytí.

Orgasmus a sex je geniální sportovní aktivita vhodná pro všechny věkové kategorie a udržují v dobré kondici. To je jednoznačný signál, abychom svému sexuálnímu rozkvětu věnovali speciální pozornost.

Léčba slastí

Je na čase podívat se na sexualitu z trochu jiného úhlu, než jsme zvyklí. Prakticky. Zaujal mě názor americké sexuoložky Barbary Keesling, která navrhuje „…zavést něco jako sexuální hygienu, kdy je sexualita a sex vnímán v souvislosti s udržením fyzického a psychického zdraví, vitality, celkové pohody a dokonce i kreativity.“. Umění potěšit sebe i druhého je nezbytné a nepatří jen k umění milovat, patří k umění zdravě žít.

Není to samozřejmě nic nového pod sluncem, ví se to už tisíce let a existují různá tradiční učení, jak sexuální energii a orgasmický potenciál hýčkat, posilovat a využívat k všeobecnému prospěchu. Bohužel, „moderní“ civilizace evropská a americká v tomto ohledu dost zaostala a pak chvíli trvalo, než si to všechno pracně vědecky ověřila. Sex je sice všude, ale je to slabota, povrch, který je realitě na hony vzdálený.

Prožíváme orgasmy, to samozřejmě ano, ale hodně z nás jen tak „na půl plynu“ a mnozí ještě s nepříjemným psychickým balastem studu nebo jiných negativních pocitů. Je to škoda. Rozvíjet svoji sexualitu a trénovat přirozenou schopnost prožívat orgasmus, prožívat vrcholnou blaženost, je po všech stránkách blahodárné.

Vědci sice nevědí, JAK PŘESNĚ to všechno funguje (a je to vlastně jedno), ale PROČ své tělo orgasmicky hýčkat je jasné.

CO se děje v těle při orgasmu

Zvýší se srdeční tep a zrychlí krevní oběh, celé tělo je více okysličené. Aktivní je celé tělo, některé svalové skupiny více než jiné. V mozku nastane úplné pozdvižení. Mozek je zaplaven informacemi z fyzického i psychického vzrušení (těch informací je tolik, že jakkoliv nadupaný server by asi za chvíli zkolaboval). Zapojen je limbický systém (emoce, paměť – náš systém odměňování), aktivuje se centrum „potěšení“ (nuccleus accumbens); mozek se zaplaví endorfiny, vyšší je i hladina dopaminu, hypotalamus chrlí gejzíry oxytocinu (hormonu lásky a citových vazeb). Naopak ta část mozku, která má na starosti ovládání myšlenek a chování se během orgasmu „vypíná“ – dostavuje se pocit ztráty kontroly. Mozek se chová velmi podobně jako na silných drogách.

Ženský orgasmus na magnetické rezonanci vypadá jako romantický západ slunce…

Zajímavost – rozdílné mužsko / ženské nastavení: u mužů jsou účinky oxytocinu do určité míry blokovány vysokou hladinou testosteronu, možná proto sex nemají tak propojený s citovým zázemím. Pocity bezpečí a intimity vyvolané oxytocinem se naopak u žen zvýrazňují tím, že se při orgasmu ženám deaktivuje centrum strachu a úzkosti (amygdala) – konečně chvíli fakt NIC neřešíme, dámy!

Orgasmus a jeho blahodárné účinky na zdraví

Orgasmus snižuje stres

Dalo by se říci, že je to asi nejefektivnější relaxační metoda. Jak orgasmus narůstá, rozpumpuje tělo do maxima, ale potom nastane božské uvolnění, které dokonale vystihuje památná věta z filmu Homolka a Tobolka: „Do mě ti vstoupil takovej klid…“. Při orgasmu se do těla vyplavuje oxytocin („hormon lásky a mazlení“), který celkově zklidňuje a uvolňuje, navozuje pocit bezpečí a působí proti bolesti, po orgasmu se v těle tvoří prolaktin a ten má taktéž uklidňující účinky.

Orgasmus pomáhá proti depresím a úzkostem

K výše uvedenému přidáme ještě gejzír endorfinů („hormonů dobré nálady“) a je jasné, že orgasmus je dokonalé antidepresivum a anxiolytikum v jednom. Stabilní sexuální uspokojení (= pravidelné orgasmy) podporuje psychické zdraví, pomáhá nám zvládat stres bez tendence k psychosomatickým problémům a rozvinutí některé ze seznamu tzv. civilizačních chorob. Objevily se i výzkumy, že to je dobrá prevence nespavosti.

Orgasmus působí proti bolesti – ano, i na bolest hlavy!

A to velmi úspěšně a intenzivně. Dámy, víte že je vědecky dokázáno a mnoha ženami ověřeno, že orgasmus je účinný lék na bolest hlavy? Výmluva „dnes ne, bolí mě hlava…“ je tedy úplně nesmyslná. Jestli vás bolí hlava, tak dnes naopak jo! (Pro partnera ovšem musí být vaše dosažení orgasmu úkol č.1)

Během sexuálního vzrušení se přirozeně zvyšuje práh bolesti až o 40%, při orgasmu dokonce o 100%. Opět to jde na vrub oxytocinu, který je již dlouho zkoumán jako velmi účinné analgetikum, naděje díky tomu svitla pacientům s chronickými bolestmi a migrénami. Zdá se ale, že zásadní podmínkou je jeho přirozená tvorba, uměle dodaný nefunguje tak dobře a potíž je i s určením správného dávkování. Tělo ví nejlépe, jak a kolik přesně oxytocinu vytvořit.

Orgasmus zlepšuje spánek

Po orgasmu budete spát jako miminko, protože se po něm vyplavuje prolaktin – hormon, který zklidňuje a navozuje pocit únavy. Takže orgasmem na nespavost, lepší než prášky na spaní

Orgasmus zvyšuje imunitu

Já vím, že imunita je poslední dobou i takové marketingové zaklínadlo, ale pravda je, že sexuální vzrušení a orgasmus skutečně zvyšuje v krvi hladinu bílých krvinek. Takže příště, až na vás poleze viróza, víte co máte dělat…

Orgasmus posiluje a vyživuje mozek

Při sexuálním vzrušení a orgasmu obzvlášť se zrychluje krevní oběh a zvyšuje se přísun krve do mozku (na snímcích magnetické rezonance je jasně vidět, že při orgasmu jsou intenzivně prokrveny všechny části mozku) – to znamená i lepší okysličení a bonusová porce důležitých živin.

Orgasmus je nejlepší cvičení pánevního dna

Při sexuálním dráždění a orgasmu se stahují svaly celé oblasti pánevního dna, tím pádem se pořádně prokrvují, okysličují a posilují. Pánevní dno je důmyslný systém několika svalových vrstev a cílené vědomé ovládání jeho svalů je jemná práce, kterou lze docílit jen pravidelným tréninkem. Zároveň je to ta nejlepší prevence potíží s prostatou včetně rakoviny u mužů a prevence inkontinence u žen. Nejlépe je začít uvědoměním základního, tzv. PC svalu a postupně jej v rámci sexuálních aktivit cíleně zapojovat. Čím lépe jsme schopni pánevní dno ovládat a vědomě používat, o to intenzivnější i delší orgasmy prožíváme. Svaly jsou svaly a musí se používat. Neznám trénink, za který by byla tak blažená odměna!

Pravidelný orgasmus zvyšuje libido

Trénink je trénink. Pánevní dno protkané nervovými receptory máme sice všichni, ale když je pravidelně trénujete, reagují svižněji a slast, kterou vyvolávají je intenzivnější a delší, než když zahálí. S každým dalším orgasmem se rozšiřuje a prohlubuje orgasmický potenciál, více si sexuální vzrušení užíváte a tím pádem po něm i více toužíte…

Orgasmus je elixír mládí

Dámy, zapomeňte na botox. Intenzivní prokrvení a okysličení celého těla je blahodárné i pro kůži a mix endorfinů, oxytocinu a dalších lahůdek vrásky nedělá, naopak působí jako ta nejlepší výplň zevnitř. Jedna z těch dalších lahůdek se jmenuje růstový hormon a ten mimo jiné intenzivně a přirozeně zlepšuje elasticitu pleti. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, v obdobích sexuální hojnosti sklízím nejvíce komplimentů (i od žen).

Orgasmus prodlužuje život

Z výše uvedeného to je asi zřejmé, nicméně vědci v jedné studii skutečně potvrdili, že vyšší frekvence orgasmů u mužů výrazně snižuje riziko kardiovaskulárních nemocí a komplikací včetně infarktu. Přesněji k dávkování – bavíme se o 2 a více orgasmech TÝDNĚ. Jak známo, tato oblast zdravotních potíží patří u mužů k nejčastějším příčinám úmrtí.

Doporučuji tedy zařadit orgasmický trénink do běžného repertoáru fyzické lásky partnerské i autoerotické. Jde o zdraví. Pokuste se ovšem upustit od představy výkonnostní soutěže. Cesta k orgasmu je v tomto případě vlastně už cíl. Jak technicky a prakticky se k orgasmu vzájemně nebo sami dovedete, to je vlastně podružné. Naše tělo je moudré, mnohdy stačí soustředit na něj pozornost, dotýkat se, vnímat dech a nechat vše plynout…

Zdroje:

WebMD.com – Sex and health

Psychology Today – Beyond Orgasmotron 

Big Think.com – Barry Komisiaruk interview 

0 komentářů

Přidat komentář

Nejčtenější

Nejčtenější

Doporučené

Doporučené

Pin It on Pinterest

Share This