A byli spolu šťastni až do smrti…
Zapomeňte na takovou tu naivní představu, že na velkých důležitých věcech se jen tak samospádem vždycky shodnete. Může to tak být, ale taky nemusí. A většinou to tak fakt není. Než vstoupíte do manželství, nebo možná ještě dříve, jakmile se překlopí vztah do vážnější polohy, sdělte si své základní představy a priority.
Vážným vztahem s druhým člověkem zakládáte úplně nový životní styl – v něčem bude stejný jako ten váš, v něčem ne. Skloubit dohromady zcela odlišné představy nebývá úplně jednoduché. Někdy to jde, ale někdy by to mohlo znamenat zásadní rozkol a třeba i důvod k rozchodu či rozvodu.
Řešitelné a neřešitelné problémy v manželství
Jestli se už teď na něčem neshodnete, nepropadejte zase tak úplně panice. Někdy existuje více možností kompromisu, někdy méně, některé rozdíly je potřeba prostě přijmout, jak jsou.
Když o věcech začnete mluvit a upřímně vybalíte všechno, co máte na srdci, připravíte materiál, se kterým se dá už nějak pracovat. Společně tak ladíte své mapy lásky, a to je podle letitých výzkumů Johna Gottmana pro každý pár zásadní a mimořádně cenný nástroj, který sbližuje. Je to živná půda vřelé náklonnosti, vzájemné empatie a důvěry.
Práce doktora Gottmana, konkrétně kniha Sedm principů spokojeného manželství, vám poskytne snad nejlepší praktický návod, jak řešit řešitelné problémy a vyrovnat se s těmi neřešitelnými (a jak jedno od druhého rozeznat). Pokud při procházení otázek uvedených níže zjistíte zásadnější rozkol, mrkněte do té knihy co nejdříve.
Zásadní témata společného životního stylu
- Děti. Chcete děti? Pokud ano, kolik asi? Co vaše práce a kariéry, až budou děti? Kdo je ochotný postavit práci dočasně na druhou kolej? Jakou máte představu o společném rodinném čase? A jak často si vyhradíte čas jen vy dva pro sebe?
- Městský nebo venkovský život?
- Byt nebo dům? Jak velký byt nebo dům (…kolik že chcete těch dětí…)? Vlastní s hypotékou nebo na pronájem?
- Péče o domácnost. Jak se stavíte k dělbě práce – jaké práce vám nevadí a budete jejich vykonávání dlouhodobě považovat za vklad do společného života? Vaření / úklid / technická údržba / péče o dům, zvířectvo apod.? Jak jste to měli v původní rodině, co se vám líbilo, co naopak ne a chcete se tomu vyhnout?
- Prozkoumejte nejčastější zdroj problémů I: PENÍZE. Vyděláváte oba? Pokud ano, jak budete dělit společné peníze a vlastní? Jak se kdo staví k utrácení / šetření / nezbytnému zadlužení? Jaké vzory přístupu k financím mám z rodiny? Jaké má kdo „investiční“ priority (movité / nemovité / zážitky / cestování)? Máte nějaké sny, které se dají koupit?
- Prozkoumejte nejčastější zdroj problémů II: SEX. Co sex? Jak je kdo aktuálně spokojen? V čem vidíte rezervy, co byste rádi dál rozvíjeli? Jaké fantazie si kdo přeje prožít? Jak budete řešit období, kdy na sex nebude mít jeden nebo druhý chuť (nemoci, těhotenství apod.)? Jaký jiný než sexuální fyzický kontakt vám dělá dobře (a mohl by aspoň částečně nahradit intimní kontakt v dobách hubených)? A co antikoncepce?
No, tak snad jsem vám zas tak moc nezamotala hlavu… Jak již bylo řečeno, nepropadejte panice!
Nutné je uvědomit si ještě jednu důležitou věc. Budoucnost je před vámi a to všechno, co jste si povyprávěli, jsou „jen“ představy. Garantuji vám, že čas poběží jak jelen a co život přinese, je ve hvězdách. Znáte to, člověk míní a pánbůh mění… Takže je velmi důležité představy a sny sdílet, je to přirozené „lepidlo“ lásky ve vztahu, ale buďte i připraveni na nich za každou cenu nelpět a ustoupit z pozic, když bude potřeba. Možná se některé představy nevyplní vůbec nebo jen hodně částečně, nebo je budete muset upozadit na kratší či delší chvíli a bude to chtít větší trpělivost (a trpělivost růže přináší…), to nakonec nikdo neví. Dlouhodobý vztah je velké dobrodružství.
Milujete se? Tak spolu hlavně nikdy nepřestávejte mluvit, sdílet, bádat, plánovat, experimentovat. Pravidelně aktualizujte své mapy lásky. Pak se to všechno vždycky nějak vyvrbí, nebojte.
0 komentářů