A jak jste se vy dva seznámili? Bylo nebylo…

Autor: Loverotika
Fotografie:

Čas čtení: | Počet slov:

..aneb nejkrásnější příběh lásky je ten VÁŠ!

Dr. Gottman si ve své Laboratoři lásky všimnul, že na způsobu vyprávění o minulosti hodně záleží a leccos vypovídá. Líčení celého příběhu vašeho vztahu od počátku do současnosti je zajímavé hned z několika důvodů. Podle toho, zda při nahlížení společné minulosti převládá spíše pozitivní nebo negativní optika, je možné si podle něj udělat pravdivý obrázek o aktuálním stavu lásky ve vztahu.

„Když je manželství v průšvihu a budete se partnerů vyptávat na aktuální situaci, většinou to mezi nimi žádnou velkou vřelost neprobudí. Zeptejte se jich však na minulost a často objevíte doutnající uhlíky pozitivních citů.“ Dr. John Gottman

V ideálním případě partnery vyprávění o minulosti sbližuje, protože trochu odvede pozornost od případných aktuálních neshod, kterých můžeme mít plnou hlavu.

Stává se poměrně často, že nahromaděná frustrace pramenící z různých zdrojů „zatemní“ naše vidění a pak nejsme schopni všímat si pozitivních signálů ze strany partnera. Ohlédneme-li se ale do minulosti, necháme se snáze strhnout pozitivní energií společných vzpomínek, a to může znovu oživit vzájemné sympatie.

Vybaví se nám, co jsme na tom druhém obdivovali, co nás nadchlo, co nám přinášelo radost, v čem bylo unikátní naše přátelství natolik, že jsme se rozhodli žít dohromady. Pokud se s tím začne dále pracovat, může se z jiskřiček znovu vykřesat silnější plamen lásky, který vztah vrátí zpět do hry.

Stává se ale také, že láska a pocit přátelské sounáležitosti skomírá už natolik, že ani vzpomínky na romantické začátky nepřinesou nic moc dobrého. Může to symbolizovat, že systém vzájemných sympatií a obdivu už není funkční, a tím pádem není na čem stavět dál.

„Jestliže partneři vnímají historii svého manželství a charakter partnera pozitivně, v 94% případů je čeká šťastná budoucnost. Když jsou vzpomínky na minulost zkreslené, je to znamení, že manželství potřebuje pomoc.“ Dr. John Gottman

Oslava hrdinských činů a týmová práce

Je samozřejmě dobré se v ohlížení do minulosti soustředit na to pozitivní. Ale zase na druhou stranu, každý příběh lásky má své pozitivní i problematické peripetie. K lásce patří i krize, období konfliktů, míjení. Důvody bývají různé, různé jsou i postupy a cesty, jak si s tím partneři poradí a co z toho vytěží.

Ve své podstatě tedy ani nejde o to, jestli se jednalo o události pozitivní nebo negativní – záleží spíše na tom, jak s odstupem času tyto zkušenosti hodnotíme a vnímáme. Vidíme, že jsme to oba dokázali překonat a jsme za to rádi nebo se vzpomínkou otevře Pandořina skříňka nevraživosti a zklamání? Každá krize je šance, protože „co tě nezabije, to tě posílí“. Úspěšně zvládnutá krizová etapa v sobě nese potenciál silně stmelujícího prvku, ale záleží samozřejmě, jak to oba vnímáme. Jaké místo ve společném příběhu zaujme? Jak o krizi s odstupem času vyprávíme?

Ve své podstatě tedy ani nejde o to, jestli se jednalo o události pozitivní nebo negativní – záleží spíše na tom, jak s odstupem času tyto zkušenosti hodnotíme a vnímáme.

Spokojené páry vyprávějí příběh jejich vztahu rádi a mají tendenci vidět i problematické pasáže v pozitivním světle. Jak dojde na krizi, s velkou hrdostí líčí společná dosažená vítězství. „My jsme se dokázali vyrovnat s tím a tím, povedlo se nám…“. Samotné vyprávění a ohlížení do minulosti je pro ně přirozeným stmelujícím prvkem, který podporuje a posiluje „my“, tedy týmové smýšlení ve vztahu. Díky tomu, že vnímají celý vztah jako týmovou hru, mají i lepší „vztahovou imunitu“ a jen tak něco je nerozhází.

U nespokojených párů se dr. Gottman setkával spíše s tím, že pobídka k vyprávění celého příběhu jejich vztahu vedla spíše k oživení zklamání nebo vzteku. Jednotlivé etapy vyprávěli oba partneři více z pohledu „já“, než „my“. A v tom je jádro pudla – u zrodu spokojeného dlouhodobého vztahu je rozhodnutí hrát týmovou hru. Právě to posiluje vítězný potenciál vztahu, řečeno obrazně.

Tip na dlouhé chladné večery – výlet do minulosti

Udělejte si společně výlet do minulosti. Klidně sami v rámci romantické oázy nebo i před dětmi, pro ně je to důležitá škola života. Vyprávějte si, jak jste se poznali, co vásna sobě navzájem i společně bavilo. Nejkrásnější příběh lásky je ten ze života, ten VÁŠ! Soustřeďte se hlavně na pozitivní vzpomínky, cílem rozhodně není dát k dobru všechny stížnosti a výčitky.

….Na co si vzpomínáte z doby, kdy jste spolu začali chodit? Co jste společně podnikali? Jaký byl první rok vašeho manželství / vztahu? V čem jste se museli přizpůsobit? Která období manželství považujete za obtížná? Jak jste je zvládli…? atd.

Využijte cvičení „Příběh a filozofie vašeho manželství“ z knihy Sedm principů spokojeného manželství na str. 93, je perfektní. Jestli tuto knihu nemáte, určitě si ji pořiďte – protože jestli to se vztahem myslíte fakt vážně a chcete, abyte v něm byli oba spokojeni a láska pěkně kvetla, je to skoro povinná literatura….

0 komentářů

Přidat komentář

Nejčtenější

Nejčtenější

Doporučené

Doporučené

Pin It on Pinterest

Share This