Škrábání na zádech patří mezi nejoblíbenější láskyplný fyzický kontakt. Já osobně snad neznám nikoho, kdo by škrábání na zádech neměl rád. A někteří to milují ještě víc než jiní. Už jsem o tom kdysi psala a zařadila to na seznam drobných fyzických příjemností, kterými můžeme v dlouhodobém vztahu dát najevo velkou lásku a mocně posílit intimitu vztahu.
Škrábání na zádech jako prvek posilování lásky? A erotiky? Divíte se tomu? Ano, možná to vypadá na první pohled až banálně. Ale je to v nás jak v koze – škrábání, drbání a hlazení na zádech nám lidem příjemné bylo, je a nejspíš i vždycky bude. A není drbátko jako drbátko – lidský dotek a citlivost lidské ruky je prostě nejvíc.
Miluje váš muž nebo vaše žena škrábání na zádech? Tak škrabejte, drbejte, hlaďte – pravidelně a ochotně, klidně každý den. A milujete škrábání na zádech vy? Tak o to pravidelně, často svého muže nebo svou ženu proste a žádejte!
Trocha evoluce: Já tě poškrábu a ty mě taky poškrábeš
Tentokrát jsem se poohlédla po odbornějších informacích, proč pořádné poškrábání nebo podrbání na zádech nemá konkurenci.
Našla jsem o tom velmi zajímavý přehledný článek Why We Like To Have Our Backs Scratched – Itch, Scratch and the Origins of Social Touch v magazínu Medium (v angličtině). Je zde vše podrobně vysvětleno včetně uvedení dalších odborných zdrojů. Ve zkratce:
„….Kůže je v prvé řadě taková obálka našeho těla. Udržuje uvnitř všechny životně důležité tekutiny a orgány a chrání je před dehydratací a vpádem bakterií. Zároveň ale funguje jako hlavní prostředek v rámci utváření vazeb s jinými lidmi.
Tyto fyzické vazby a pouta mají mnoho podob. Držíme se za ruce, plácneme si, pohladíme se, dáme si pusu nebo se mazlíme, máme sex, vezmeme se kamarádsky kolem ramen a tak dále. Objektivně lze říci, že škrábání na zádech patří ve světě těchto praktik mezi ty nejpříjemnější.
…Škrábání na zádech vzešlo původně z péče o srst, bylo kdysi zásadní součástí tzv. allogroomingu (vzájemná péče o srst v tlupě). Později, s postupnou ztrátou srsti na zádech díky oblečení tento praktický důvod sice vymizel, aktivita jako taková ale v oblibě zůstala. Akorát si ponechala jen tu sociální úlohu posilování vzájemných vazeb.
…V rámci evoluce dochází poměrně často k jevu, že výhodné komodity jsou pro jedince příjemné. A utváření pevných sociálních vazeb z hlediska evoluce výhodné bylo, zvyšovalo totiž šanci jedince na přežití. Když v tlupě primátů pomáháte druhým pečovat o srst, budou vám pak i oni s větší pravděpodobností ochotni pomoci v případě napadení nebo ochraně mláděte apod.
Láska a blahobyt
Je dokázáno, že sociální vazby jsou zásadní i pro blahobyt a zdraví lidí. Čím více sociálních vazeb a čím silnější tyto vazby jsou, tím je člověk šťastnější a spokojenější. Ty nejsilnější sociální vazby pomáhá utvářet právě fyzický kontakt.“
Trocha anatomie: škrábání na zádech a dráhy rozkoše
Víme už proč a teď jak. Jak to, že je nám škrábání a drbání na zádech, ale i vískání ve vlasech nebo jiné něžné dotýkání tak příjemné?
„…V těle máme různé druhy tzv. senzitivních drah. Nervová vlákna těchto drah jsou různou měrou myelinizovaná a díky různé tloušťce té myelinizace nesou i různé vzruchy (bolest, teplota, propriocepce, svědění apod.). Jde tu hlavně o rychlost – platí, že čím tlustší myelinová vrstva, tím rychleji vzruch dráha vede. O bolesti musí centrální nervový systém vědět co nejrychleji, to musí fičet, zatímco se svěděním to tak nespěchá.
Zjistilo se, že existují také speciální dráhy (CT afferents), jejichž vlákna vůbec myelinizovaná nejsou a mají na starost přenos vzruchů „z příjemného doteku“. Podobně jako v případě svědění, i tato vlákna jsou „pomalá“. (Tyto dráhy by se daly nazvat dráhami rozkoše).
…Je tu ještě jeden zajímavý anatomický efekt. Aktivace těchto drah dává mozku signál k vyplavení hormonu oxytocinu. Oxytocin také významně posiluje sociální vazby (proto je i nazývaný hormonem lásky).“
Co z toho všeho vyplývá:
- Speciální nervové „dráhy příjemného doteku“ aktivuje jemné, něžné dotýkání, škrábání, hlazení.
- „Dráhy příjemného doteku a rozkoše“ jsou relativně pomalé, blažené vzruchy nikam nespěchají. Proto ani vy při škrábání zad nespěchejte. Zpomalte, škrábejte a hlaďte líně, věnujte tomu dlouhou chvíli a nikam nespěchejte.
- Škrábání na zádech a všechny ostatní příjemné láskyplné doteky posilují lásku ve vztahu a jsou zdravé! (Oxytocinu houšť a pravidelně – kromě posilování sociálního pouta má mnoho dalších pozitivních účinků: zklidňuje organismus, snižuje stres, harmonizuje kardiovaskulární systém, zvyšuje imunitu, působí proti bolesti apod.)
Škrábání na zádech a sex
A pojďme oslím můstkem k sexu. Za prvé: jak praví klasik John Gottman, VŠECHNO JE PŘEDEHRA. A za druhé: aktivita škrabání na zádech se dá pojmout mimo jiné i symbolicky a edukativně. Pokud nejste ohební jako jogíni, jen těžko se pořádně na zádech poškrábete sami, tudíž o to musíte prostě NĚKOHO POPROSIT, POŽÁDAT. Můžete se tak dobře naučit přirozeně a naprosto konkrétně požádat o uspokojení své fyzické potřeby.
„Naučit se tak používat pouhých devět slov a dost lidem by to výrazně zlepšilo sexuální život. Ta slova jsou nahoru, dolů, doprava, doleva, víc, míň, rychleji, pomaleji a dobrý.“ Dr. Richard J. Cookerly
Týká-li se to škrabání na zádech, málokdo mávyloženě problém požádat druhého „poškrábej mě prosím na zádech“ a instruovat dále: „…mezi lopatkama, jo skoro tam, ne tam ne, ještě trochu doleva, níž, jo, jo, víc, dobrý, přesně tak…“. Dojde-li ovšem na sex, je s takovouto jasnou komunikací povětšinou amen. A to je škoda, princip je totiž pořád stejný! S jedním kamarádem jsme během dlouhé debaty o sexu došli k závěru, že by lidé ke svým vzájemným potřebám v sexu měli přistupovat stejně jako ke škrabání na zádech. Jasně a mile druhého požádat co, jak, kde a kdy potřebují. Výrazně by přibylo spokojených a uspokojených párů!
Tak vidíte, co se z vyhánění breberek a péče o boláky a štípance vyvrbilo za rozkoš!
0 komentářů