Svatba 21. století – svatební přípravy

Autor: Loverotika
Fotografie:

Čas čtení: | Počet slov:

Jakou lásku si uděláte, takovou ji máte. A jakou svatbu si uděláte, takovou ji máte. Moderní doba přeje svatbám na míru, podle gusta. Nemusíte si nechat vnutit zvyky, tradice a rodinná očekávání, která vám nesedí a nevidíte v nich žádný význam. Vymyslete si takový svatební den, který bude mít smysl především pro vás dva. Předem slaďte míru obřadnosti – nějaké představy má žena, nějaké muž, dobré je vyzjistit i představu a tradice obou rodin. Co všechno zohledníte nebo ne, to je jiná věc.

Svatba jako lekce kompromisu a týmové práce

Svatba je vynikající lekce kompromisu, a tak to berte. Způsob, jakým ke koncepci své svatby přistoupíte, ten pro vás může být i trochu takovou směrovkou, mementem, jaké tance se při ladění všech dalších podobně složitých rozhodnutí budou více či méně odehrávat. Ve společném životě se bude nutnost najít zásadnější kompromis vícekrát opakovat, s tím počítejte, akorát za jiných okolností a s jinou stafáží. Krom toho, že svatba je krásný rituál, je to v tomto ohledu i perfektní trénink.

Šprajcne se jeden z vás hned na začátku, že „buď to bude takhle, nebo vůbec“? Dokážete k tomu přistupovat racionálně – říct si vlastní pro a proti, tu ustoupit, tu se prosadit a celé si to pevně uhájit před zbytkem světa? Rezignuje jeden z vás a procedí „tak si to udělej, jak chceš“, ale pak to bude dokola kriticky komentovat a připomínat…? Necháte si diktovat očekávání vlastních rodičů a rodin…? Ustojíte jejich kafrání s humorem…?

To všechno jsou přístupy a postupy, které se sem tam do rodinného chodu vkradou, ani nevíte jak. A neberte je úplně na lehkou váhu, poměrně často mají tendenci stát se notorickými. Je dobré o nich vědět co nejdřív a je perfektní se naučit s nimi nějak vypořádat. Proto pasuji knihu Sedm principů spokojeného manželství od Dr. Gottmana na nejlepší zásnubní / předsvatební dárek „jen tak“ od rodiny nebo nejbližších přátel. Tam najdete spoustu důležitých rad a zcela konkrétních postupů, nebo dokonce cvičení, jak takové záležitosti řešit a dobrat se smírčího řešení.

Troufla bych si říct, že právě to společné ladění je důležitou ingrediencí, která přispívá k posvatebním vnímání „týmovosti“ vztahu. Svatební „ano“ je takový rozhodující gól hry, z níž vykrystalizuje váš manželský tým („my“). Takže ať se děje před svatbou cokoliv, může to týmovou hru posílit.

Struktura svatebního dne 

Svatební rituál je tzv. rituál přechodový a ideální je, když má určitou strukturu. Vzhledem k tomu, že do toho angažujete většinou více lidí, držení se určitě struktury zajistí hladší průběh – lidé prostě mají odjakživa rádi určitý řád, s tím nic nenaděláte. I svatba moderní by určitý řád aspoň hrubě rámcově měla mít.

Základní struktura svatebních obřadů ve všech kulturách po celém světě vypadá následovně (a je záhodnou ji dodržet nebo je osvědčena praxí):

  1. část: odloučení a rozloučení s původní rodinou a s původním uspořádáním života („rozlučka se svobodou“, setkání hostů s ženichem / nevěstou před obřadem…)
  2. část: samotný přechodový obřad – utvoření manželského týmu („ano“)
  3. část: část nejvíce oblíbená, oslava a veselí nad založením nového hráčského týmu/zahájení nového projektu

Zejména pokud se k tomu postavíte vědomě a porozumíte smyslu různých běžných svatebních zvyků (nebo si utvoříte úplně nové s podobným smyslem), můžete každou část symbolicky posílit a pro sebe i pro ostatní účastníky navíc zajímavě zpestřit. Přijděte každý se svou troškou do mlýna, pro jednoho je důleižté to, druhý třeba zase rád absolvuje zvyk, který se traduje po generace. Všechno se dá nějak skloubit!

Svatba jako rituál lásky par excellence

Svatba je skutečně velmi mocný rituál. Jsem žena, takže musím dodat: nejkrásnější a nejsilnější rituál lásky. Je to fakt síla. Nalijeme si čistého vína, je i nejnáročnější a může být i dost drahý, ale taky nemusí. Každopádně veškeré úsilí i náklady stojí za to.

Samotný den uteče jako voda, ale vzpomínky a výroční oslavy mají pro vztah smysl a vždycky budou mít. Výročí svatby je dobrá příležitost k bilancování – co vás pořád na sobě baví, co nebaví – s čím vnitřně „bojujete“, řekl/a bych znovu „ano“?, jaký je rozdíl mezi představami o manželství a skutečností, v čem jste se oba změnili, co vidíte už jinak atd. atd.  

Rituály jsou v životě moc potřebné. Jsou to kotvy, které nás v rozlítaném běhu života pěkně upevní, posadí trochu na zadek a donutí vnímat aspoň párkrát za život, nebo ideálně párkrát do roka „tady a teď“.

Jak přijde na svatbu, romantika nejen povolená, ale naprosto nutná!  

Svatební zvyky a inspirace Umění milovat.cz 

Já jsem prostě velká fanynka svateb a manželství, nemůžu si pomoci. Budu to tady do vás hustit, co to půjde. Pro všechny hledačky (či dokonce hledače…?!) svatební inspirace bych tu také ráda přispěla svou troškou do mlýna a nabídla pel mel různých svatebních tipů.

Inspirace není nikdy dost a třeba vás něco cvrnkne do nosu.

Protože vypracovat originální svatební sekci je fakt fůra práce, využiji na překlenovací období neznámé délky Pinterest (na nástěnce Svatba – rituál lásky najdete zajímavé tipy na svetbní rituály, symboly a různé další aktivity). Tam se toho najde tolik, že až oči přechází! V průběhu času jsem si takí zapisovala za uši různé zajímavé svatební zvyky, které můžou svatbu pěkně oživit, když se vám zalíbí… Speciální článek Originální svatební zvyky a tradice již brzy!

0 komentářů

Přidat komentář

Nejčtenější

Nejčtenější

Doporučené

Doporučené

Pin It on Pinterest

Share This