Vědecká fakta o lásce II: Nedostatkem hlazení „vysychá mícha“ (i psýcha)

Autor: Loverotika
Fotografie:

Čas čtení: | Počet slov:

O základní potřebě fyzické dotykové lásky a jejímu blahodárnému vlivu na zdraví i dlouhodobou spokojenost ve vztazích není pochyb, je to vědecky ověřeno z mnoha zdrojů. Nedávno mě v rozhovoru s Dr. Radkinem Honzákem, zkušeným matadorem české psychoterapie, zaujalo jeho vyjádření, že „Člověk potřebuje několik pohlazení denně, jinak mu vysychá mícha.“. Zajímavé. Pár pohlazení, objetí nebo pomazlení denně je bez debaty jeden ze základních pilířů umění milovat v praxi. To je přesně jedno z těch konkrétních doporučení, „jak se má o lásku pečovat..“.

„Když člověka nikdo nehladí, začne mu vysychat mícha.“ Eric Berne

Jak jsem zjistila, původním autorem výroku o vysychání míchy je Eric Berne, americký lékař a psychiatr, autor transakční analýzy a slavné knihy „Jak si lidé hrají“. Zapátrala jsem a tam, kde bych to nejméně hledala, v knize „Efektivní komunikace pro manažery“ od Jiřiny Božencové, jsem o tom našla velmi seriózní a přehledné pojednání. Cituji:

…“Berne tvrdí, že hlad po podnětech má k zachování lidského organismu stejný vztah jako hlad po potravě. Jeho výrok: „Když člověka nikdo nehladí, začne mu vysychat mícha.“ je nadsázkou jen do jisté míry. Když nemá retikulární aktivační systém mozkového kmene dostatek podnětů, začne se u člověka projevovat apatie, následně nedostatečná výživa nervových buněk a jejich degenerativní změny, v krajním případě i smrt.“

Děti dotykovou lásku přijímají bez problémů a čím více se jim jí dostane, tím lépe. S dospíváním přichází ostych, fyzického kontaktu ubývá.

…“Biologické, psychologické a zejména sociální síly brání člověku oddávat se fyzickým důvěrnostem jako dítě. Hlad po fyzických podnětech však stále přetrvává. Trvá také snaha po jejich dosažení…“.

Jak se dále dočtete, hlad po podnětech fyzické lásky se může i přeměnit, převléct ve velmi silnou touhu po uznání. Dobře míněná a upřímná pochvala je také pohlazení, pohlazení po duši. Jak je vidno, každé pohlazení se prostě počítá – ať již to fyzické, nebo psychické.

…“A člověk může v touze po pohlazení provádět neuvěřitelné věci. Ono totiž i negativní pohlazení je lepší než žádné. Pokud člověka druzí ignorují, je zpochybněna sama podstata jeho existence. Proto někteří lidé provokují, jen abychom na jejich existenci reagovali…“.

Proto nešetřete v prostředí rodiny chválou ani pohlazením. Berte to jakou součást běžné fyzicko-psychické hygieny. Pomáháte druhým načerpat jejich emocionální nádrž, protrénovat mozek, zlepšit stav celkové pohody a zdraví.

Jestli to neumíte a neděláte, zkuste to. Stanovte si časový plán, např. 2 týdny, kdy to budete zkoušet na svém okolí. Uvidíte, že tento návyk se vám brzy zautomatizuje, pozitivní dopad je totiž velký a navíc je takové chování i nakažlivé. Příklady táhnou.

Jak sami vidíte podle zdroje, bude se vám takový přístup k druhým hodit i v práci.

Dobrý manažer života umí dobře chválit – je to nejefektivnější motivační styl. I v lásce sázejte na efektivitu. Hlaďte, chvalte a všichni kolem vás budou vrnět blahem. Nebojte se, všechno úsilí se vám brzy vrátí i s úroky! 

Mohlo by vás zajímat:

Blog Dr. Radkina Honzáka, kde najdete mnoh zajímavých článků

Eric BerneWikipedie 

Jiřina Božencová: Efektivní komunikace pro manažery (dostupné v Google Books)

0 komentářů

Přidat komentář

Nejčtenější

Nejčtenější

Doporučené

Doporučené

Pin It on Pinterest

Share This